Niejadek

Jak dogadać sie z niejadkiem?

Chciałabyś, żeby dziecko na śniadanie zjadło kanapkę z twarożkiem, sałatą, rzodkiewką i popiło mlekiem… Pełnowartościowy, podręcznikowy posiłek… A tymczasem maluch ledwie przetrze oczy, już domaga się parówki z ketchupem. Co robić, gdy dieta dziecka pozostawia wiele do życzenia? Pozwalać dziecku na jedzenie tego, co chce?
Niejedna mama codziennie załamuje ręce patrząc, co jej ukochane dziecko zjada… Krzyś pochłania wszystko, co słodkie. Kasia nawet nie tknie mleka. Romek wieje, gdy tylko zobaczy mamę z kanapką w ręce, a Baśka na widok mięsa zaciska usta z całej siły. Za to Ania od miesiąca codziennie na śniadanie, obiad i kolację zjada kanapkę z masełkiem i… ogórkiem kiszonym. Co robić, pytają mamy…
Poniżej znajdziesz opis 6 najczęściej spotykanych „gustów” małych smakoszy oraz rady, jak dbać o zdrowie takich niejadków!
Monotonna dieta dziecka: gdy dziecko wciąż je to samo
3-letnia Ania kocha ponad wszystko… ogórki kiszone. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że dziewczynka od miesiąca żywi się wyłącznie kanapkami właśnie z ogórkiem. Mama martwi się, szczególnie tym, że Anka nie je niczego ciepłego, ciągle tylko chlebek i ogórek.
Na szczęście takie zachowanie malucha w tym wieku, to nic dziwnego. Koło 2-3 roku życia maluchy zaczynają rozkochiwać się w określonych daniach. Jedne jadają np. tylko twaróg, inne ciągle proszą o kotlecik mielony, a jeszcze inne o kanapkę z ogórkiem. Co robić? Nic. Poczekać. Najczęściej po miesiącu maluch przenosi swoją miłość na inne danie. A jeśli nie możesz już znieść monotonii w diecie dziecka, zaproponuj mu coś innego, ale podobnego, np. na początek może kanapkę z twarożkiem i ogórkiem. Pamiętaj, to ty kochasz różnorodność na talerzu. Dzieci ponad wszystko cenią powtarzalność! To zapewnia im poczucie bezpieczeństwa.
Dieta dziecka: gdy dziecko nie je owoców i warzyw
Grześ na widok sałaty w kanapce wykonuje dobrze znany mamie gest – jego rączka zamyka dostęp do ust. Podobnie reaguje na wszelkie owoce oraz soki. Mama czasem odnosi wrażenie, że jej dziecko odstręcza wszystko co ma choćby posmak owocowo-warzywny !
Zdarzają się tacy mali smakosze, którzy rzeczywiście nie przepadają za smakiem warzyw. Dość rzadko jednak zdarza się, że smyk odmawia i owoców, i warzyw, ale cóż – takie jego prawo. Twoim jednak obowiązkiem jest tak żywić syna, by nie zabrakło mu witamin i mikroelementów (o co przy takiej diecie niestety dość łatwo). Na początek: ostatnia deska ratunku - wybierz się na zakupy i znajdź takie jarzyny oraz owoce, których malec nie jadł i daj mu je do skosztowania. Może jednak coś wśród tak wielkiego bogactwa zdrowych smaków przypadnie dziecku do gustu? Pamiętaj jednak, że jeśli smyk wcale nie je owoców i warzyw najlepiej skonsultować się z pediatrą, który zbada dziecko i oceni, czy nie jest konieczne podawanie mu preparatów witaminowych.
Dieta dziecka: gdy dziecko nie chce pić mleka
2-letnią Kasię mama właśnie odstawiła od piersi i strasznie się martwi, bo mała nie chce pić mleka modyfikowanego. Pojawia się więc pytanie, czy dziewczynce nie zabraknie wapnia w diecie.
Na szczęście wapń można znaleźć także w innych produktach. Oczywiście warto Kasię nakłaniać do picia mleka (może bardziej będzie jej smakowało, np. z dodatkiem kakao albo kawy zbożowej), nie wolno jej jednak zmuszać. Doskonałym zamiennikiem mleka są wszelkiego rodzaju sery  - szczególnie polecany jest żółty, który jest kopalnią białka oraz wapnia, ale uwaga - jest bardzo tłusty, mała może zjeść dziennie koło dwóch plastrów. Może dziecku przypadną do gustu słodkie twarożki albo desery jogurtowe, lub budyń? Nabiał można „wziąć” na wiele sposobów: śmietanka w zupie, naleśniki z serem, mizeria z jogurtem, kanapka z masełkiem, smakowa maślanka i kefirek – a nuż jednak coś posmakuje małej? Wiele wapnia jest także w owocach morza oraz rybach. Jednym słowem – jest w czym wybierać!
Dieta dziecka: czy dziecko musi jeść pieczywo?
Osiemnastomiesięczny Romek nie je w ogóle pieczywa. Ani myśli o skosztowaniu bułki czy kawałka chleba. Mama się martwi: przecież to podstawa diety!
Otóż nie! Można zdrowo i dobrze żyć, w ogóle nie jedząc chleba. Rzeczywiście, przetwory zbożowe wysoko plasują się w piramidzie żywienia, ale zamiast nielubianych bułeczek z powodzeniem można podawać dziecku makarony, kasze, ryż, płatki owsiane oraz kukurydzę. Zastanów się jednak, droga mamo, czy Grześ nie chce chleba, ponieważ mu nie smakuje, czy może mały ma jeszcze kłopoty z gryzieniem i przeżuwaniem pokarmu.
Dieta dziecka: gdy dziecko uwielbia słodycze
Krzyś zje wszystko, co jest słodkie. Ma dopiero 2 latka, a już świetnie sobie radzi z wymuszaniem od rodziców batoników, kanapek tylko z dżemikiem, słodkich deserów.
Trudno się dziwić Krzysiowi, jeśli wiadomo, że dzieci właśnie słodki smak przyswajają najłatwiej (poznają go już w brzuchu mamy). Warto jednak wiedzieć, że i słodkie może być wartościowe! Zaproponuj maluchowi sałatki owocowo-warzywne, twarożki na słodko, soki (naturalnie słodkie), mięsa w sosie słodko-kwaśnym lub z dodatkiem owoców (np. tradycyjny schab ze śliwką). I obserwuj malucha – zamiłowanie do słodkości niebawem powinno minąć dziecku. Pamiętaj jednak, żeby wyeliminować z diety małego wszelkie batony, ciastka i cukierki (przynajmniej na jakiś czas). To może spowodować, że Grzesiowi wróci chęć także na inne smaki.
Dieta dziecka: gdy dziecko nie je mięsa
Baśka na 3 latka i… jest wegetarianką wbrew woli rodziców! Co robić?
Najlepiej nic poza zachęcaniem małej indywidualistki do zjadania takich produktów, które zapewnią jej wszystko to, co dostałaby z porcją mięsa. W diecie Basi powinno być sporo nabiału oraz ryb (szczególnie morskich), a także roślin strączkowych (fasoli, grochu, soi, soczewicy), zbóż (kasz, ryżu, chleba pełnoziarnistego ) orzechów i pestek (słonecznika, dyni, sezamu).